Biografia

Rok 2017

Tento rok oslavujeme 15 výročie kapely RAVENCLAW. Čoskoro chystáme ďalší oficiálny klip so singlom. Už teraz sú potvrdené termíny pre festivaly, niektoré z nich aj s hosťom Kaiom Hansenom za mikrofónom. Pre fanúšikov as chystá aj ďalšie prekvapenie. Tešíme sa na koncerty, tvorbu piesní a ďalšie nahrávanie... heavy metal is the law !!!

Rok 2016

Začiatkom roka nás potešila účasť Ravenclaw na CD svetového projektu - "Metal Music Globalliance Compilation Vol l", na ktorej kapela reprezentovala vlastnú hudbu a krajinu vo svete. Odohrali sme koncerty na festivaloch Rock pod Kameňom, Cassoviance metalliance fest. V lete sa nakrúcal videoklip k piesni Think. Nakrúcanie prebiehalo pod hlavičkou agentúry, strih a finalizáciu si zobrala na starosť kapela. Prekvapenie pre fanúšikov bolo na festivale More than fest, kde nový minialbum PRESAGE pokrstil samotný Kai Hansen, ktorý s kapelou na pódiu aj vystúpil s piesňou Their Feelings z tohto minialbumu. Ďalším míľnikom v histórii kapely bolo vystúpenie na koncerte v Hamburgu v rámci turné kapely Masterplan. Vianočným koncertom v Košiciach sme úspešne ukončili rok 2016.

Rok 2015

Potešilo nás, keď nás pozvali do mesta Šternberk (CZ) ako headlinera programu výročia automobilových závodov Ecce Homo. Festival Rock Pod Kameňom 2015 bol slnečný a Ravenclaw si ho užili počas celých troch dní, kde boli aj ako účinkujúci, ale aj ako diváci. :) Obnovenie festivalu More than fest v Banskej Bystrici v amfiteátri, prinieslo kapele Ravenclaw rekordný počet divákov. V deň tohto festivalu vyšiel na CD aj singel 2015 s názvom Their Feelings a tešil sa širokému záujmu zo strany fanúšikov. Na festivale Cassovians metalliance fest si kapela užila domáce publikum.

Rok 2014

Spomínaný slovenský organizátor a booking agency EPG nás oslovil ohľadom predskakovania metalovej legendy Primal Fear na čele s Ralphom Scheepersom, čo veľmi radi prijímame. Čoskoro chystáme oficiálny klip ku singlu a EP. Tešíme sa na koncerty, tvorbu piesní, ďalšie nahrávanie... heavy metal !!!

Rok 2013

Začiatkom roku 2013 sme sa zúčastnili súťaže Wacken metal battle, semifinále bolo v Prešove a kedže sme postúpili aj do finále, urobili sme si malý výlet do Bratislavy. Čestne sme si obhájili 4 miesto. V lete sme zahrali open air festival „Rock pod hradom“. Začali sme štúdiové nahrávanie na pripravované skladby. Na záver roka to bolo miniturné na Ukrajine. Ako prekvapenie pre nás aj fanúšikov sa ku koncu roka vracia do kapely pôvodný bubeník a súrodenec Juraj. Keďže nás slovenský organizátor a promotér oslovil ohľadom predskakovania kapiel Masterplan a Lordi na ich slovenskom turné, Juro s nami odohráva koncert s fínskou kapelou Lordi.

Rok 2012

Kapela sa vo februári zúčastnila projektu WACKEN Metal Battle Slovakia, kde sa umiestnila na čestnom 3 mieste. Ďalším z významných koncertov bolo účinkovanie na akcii ROKOKO ako hosť, pri príležitosti osláv dní mesta Košice. V októbri sme zahrali na MAIDAY festival, medzi inými aj s kapelkou Horkýže Slíže. Rok 2012 sa niesol v duchu veľkých zmien. Vystriedali sa u nás viacerí bubeníci, až ku koncu roka sa naše cesty stretli s novou krvou - Borisom. Taktiež kvôli pracovnej vyťaženosti sme si dali s gitaristom Mošom pauzu.

Rok 2011

Kapela zahrá opäť zopár významných koncertov. Medzi inými, účinkovanie na hlavnej ulici v Košiciach pri príležitosti majstrovstiev sveta v hokeji 2011 v Košiciach. Hranie pred nemeckou kapelkou Raygun Rebels na košickej Metal párty. Účinkovanie na motozraze – Čermeľský kvet 2011. Alebo koncert ako predkapela maďarskej legendy POKOLGÉP. Ku koncu roka UKRAJINSKÉ miniturné s košickou kapelou Killchain. Kapela sa venuje príprave nového albumu.

Rok 2010

Na začiatku roka sme od osudu dostali opäť „pekný“ darček – prišli sme o skúšobňu, čo sa s nami ťahalo takmer celý rok. V Košiciach – „Hlavnom meste kultúry 2013“ však nebolo možné nájsť miestnosť na podporu kultúry mládeže. Aká hanba. Prvý koncert roku 2010 sme odštartovali v Krakowe na Love it hard festivale ktorého headlineri boli poľské legendy Turbo, Jelonek a Crystal Viper. Nasledovali ďalšie koncerty medzi inými sme zahrali aj so slávnymi Evergrey, či s československou legendou zvanou Fermata. Kedže väčšina kapely je už zamestnaná, rozhodli sme sa hrať menej koncertov a hlavne klásť dôraz na tvorbu nového albumu, ktorý dúfame, že naším fanúšikom prinesieme čoskoro. Nahrali sme skladbu s názvom Humanmark, ktorá bola vydaná na CD kompilácii českých a slovenských metalových kapiel časopisom Šrotowisko (Oktober 2010). Koniec roku sme zakončili koncertom doma v Košiciach, v rockovom klube Collosseum. Bubeník Juraj sa rozhodol, že po ôsmich rokoch opustí kapelu a vyberie sa vlastným hudobným smerom bez ďalšej spolupráce. Rýchlo sme našli novú posilu a prvý koncert odohráme 14.januára 2011.

Rok 2009

Začiatkom roku sme si zahrali s legendou metalového tenorového spevu Andre Matosom a jeho kapelou v Jumbo centre v Košiciach. V Stropkovskej hudobnej lige sme sa umiestnili na 3 mieste. Zahrali sme aj na nultom ročníku, festu Boženka fest. Začiatkom júla sme začali nahrávať nový album. Prázdniny zase prebehli formou pauzy z dôvodu nezáujmu usporiadateľov komerčných festivalov o našu prítomnosť. Prvý koncert po prázdninách bol na rockovom festivale Bardrock, potom nasledovala kapelná dovolenka v Prahe spojená s koncertom a vystúpením na súťaži skutečná liga. Nasledoval koncert s českou legendou - kapelkou Arakain v Jumbo centre v Košiciach. Album „Ravenclaw – Welcome to the Ravenland“ krstíme v Košiciach dňa 05.12.2009, zázračným elixírom, a v Tatrách 27.12.2009, skalami, zelenou vetvičkou a snehom.

Rok 2008

Kapela má v pláne zahrať ešte viac koncertov ako po minulé roky. Začiatkom roku sa kapela zúčastnila súťaže muziKE, kde vyhrala cenu diváka a tento názov bol tiež nápadom kapely pre túto prehliadku kapiel. 2. mája kapela vyhrala 1. miesto na 10. ročníku súťaže rockových kapiel – ROKOKO a postupne chystá nahrávanie nového albumu. Pred prázdninami sa ešte uskutočnilo pár koncertov, no nasledovala letná pracovná pauza, ktorú väčšina členov využila na privyrobenie si. V novembri sme sa konečne vychystali natáčať videoklip ku skladbe „Black eyed death“... uvidime kedy bude hotovy... V decembri 2008 na Silvestra sme hrali na hlavnom pódiu v Košiciach a úspešne zakončili rok.

Rok 2007

Kapela by tento rok chcela konečne v kompletnej zostave zlepšiť svoju tvorbu po kompozičnej aj technickej stránke, častejšie koncertovať a navštíviť viac slovenských miest. Konečne nahrať demo, ktoré by prezentovalo tvorbu kapely a potešilo aj fanúšikov. Po koncertoch v Bratislave a Žiline kapela pripravuje očakávané demo, ktoré nahráva na začiatku leta a spúšťa novú web stránku www.ravenclaw.sk. Koncom roka, 5. novembra sa krstí demo s názvom AFTER TOMORROW. Kapela sa prihlásila do súťaže REBRÍK s piesňou Duality. Po prezentačnom koncerte a finálovom koncerte v decembri prvý ročník tejto súťaže aj vyhrala.

Rok 2006

Hneď začiatkom roka smerovanie kapely nabralo akčný spád. Po nezhodách ohľadom ďalšieho fungovanie sa rozhodli odísť Peťo a Laďo. Kapela ale ostáva naďalej, len prebieha hľadanie vhodných muzikantov na uvoľnené posty. 3. marca 2006 sa odohrá posledný koncert na rozlúčku s Peťom a Láďom ešte v pôvodnej zostave. Mesiac po odchode gitaristu Láďa a basáka Peťa sa kapela snaží zohnať gitaristu a basáka, potrebných na ďalšie fungovanie. Čoskoro skupina našla veľmi dobrého a šikovného gitaristu Peťa. Po neúspešných snahách zohnať človeka v okolí Košíc, ktorý by sa odhodlal postaviť s bassgitarou v ruke skúšobne, sa rozhodlo jednoznačne. A to tak, že na post basgitaristky bola prijatá Tonka (sestru bubeníka Jura a speváka Mateja). Po dlhom zvažovaní sa kapela rozhodla prijať do kapely ešte jedného gitaristu, ktorý by odľahčil speváka Maťa od gitary, aby sa mohol venovať naplno spevu. Tak na post druhého gitaristu začiatkom septembra 2006 prišiel do bandy Mošo. A s ním aj neskôr klávesák Gabi. Začala sa práca na nových songoch a koncertoch.

Rok 2005

Vznikajú nové skladby, staršie sa vylepšujú a medzitým je odohraných zopár koncertov, s väčším i menším úspechom. V júni nastala pauza, Maťo odišiel za zárobkami do zahraničia. V septembri sa to ako tak ujasnilo a znovu sme sa pustili do práce. Kapela sa začala snažiť do jej doterajšieho štýlu postupne primiešavať aj tvrdšie power a thrashove prvky a tým pádom vtlačit vlastnú charekteristickú pečat do svojej tvorby.

Rok 2004

Na vianoce 2003 kapela dostala “darček“ - zostala bez skúšobne, čiže bolo dosť problematické skúšať a tvoriť nové skladby. Nastalo trochu hluché obdobie, čo sa našťasie pominulo začiatkom februára, tak sa členovia mohli pustiť do hrania a reflektovať ponuku rockového klubu TUBA v Košiciach na odohranie prvého koncertu, konkrétne 27.2.2004. Kapela zahrala asi 12 skladieb, spolu s covermi od HELLOWEENu. Aj napriek krátkemu času na rozohratie a problémov so zvukom, ohlasy na koncert boli nad očakávania. S príchodom leta nastávajú väčšie možnosti hrania naživo. V máji a v júni je Ravenclaw predkapelou PUNKREASu a slovenskej death metalovej legendy DEPRESY. Cez leto opäť nastáva tvorivá pauza, vynútená odchodom Peťa počas prázdnin do zahraničia. Po prázdninách kapelu opäť nepríjemne prekvapí skutočnosť, že ostali bez skúšobne. Až do 1.11.2004, keď začala znova skúšať, ale už v novej miestnosti.

Rok 2003

V októbri sa k nim pridal aj Peťo - basgitara. V trojčlennom zložení už mali vytvorené nejaké skladby, tak nič nebránilo dopilovať ich a pokračovať v ďalšom skladaní. Autorom väčšiny hudby aj textov je Maťo, samozrejme finálna úprava sa deje v skúšobni za asistencie všetkých členov. Väčšina skladieb sa nesie v duchu rýchleho heavy/power metalu a veľký dôraz sa kladie na melodiku skladieb.

Rok 2002

Kapela RAVENCLAW vznikla v Košiciach koncom roku 2002 ako trio v zložení: Maťo - Gitara, spev, Laďo - gitara, vokály, Juro - Bicie. Prebieha tvorenie prvých skladieb, prvé problémy s priestormi na skúšanie a aparátom. Taktiež sa hľadá basgitarista.